
Workshop MEMPROPO 2025 – Membránové procesy v potravinářství
Už od prvního ročníku se MEMPROPO stal klíčovou platformou pro výměnu znalostí a inovací v oblasti aplikace membránových technologií v potravinářském průmyslu. Letos, 9. října 2025, se v posluchárně na VŠCHT Praha uskuteční již 11. ročník tohoto prestižního workshopu, který propojuje akademickou obec, výzkumníky, ale také přední odborníky z praxe.
Co můžete očekávat?
- Aktuální výzkum a nejnovější trendy
Ponoříte se do detailů současných poznatků o membránových procesech, zjistíte, jak se tyto technologie využívají napříč potravinářským průmyslem – od separace a koncentrace složek až po sterilizaci a úpravu surovin. - Praktické aplikace a případové studie
Zkušenosti z předchozích ročníků se staly základem pro diskusi o konkrétních aplikacích membránových technologií. Budou prezentovány úspěšné případové studie z výroby mléčných výrobků a dalších potravin, které ilustrují efektivitu a udržitelnost těchto procesů. - Networking a výměna zkušeností
Setkáte se s předními odborníky, inovátory i s kolegy ze světa potravinářství, kteří sdílí své úspěchy, problémy a vize do budoucna. Díky úzké spolupráci a živým diskuzím vznikají nové nápady a partnerství, která mohou přinést revoluci v přístupu k výrobě potravin.
Registrace na workshop je již otevřena, kapacita posluchárny na VŠCHT Praha je omezena a proto s registrací neváhejte, a registrujte se nyní.

MEMPROPO 2024
10. října 2024 proběhl již 10. ročník workshopu MEMPROPO 2024. Místem konání byla Fakulta stavební na VUT v Brně a ve spolupráci s Ústavem vodního hospodářství obcí, který zastupoval doc. Ing. Jaroslav Raclavský, Ph.D. jej opět pořádala Česká membránová platforma.
Workshopu se zúčastnilo téměř třicet účastníků a každá přednáška byla doplněna krátkou diskusí. Za deset let své existence se workshop MEMPROPO dostal do podvědomí odborné veřejnosti v oblasti využití membránových technologií v potravinářství a bude pokračovat i v roce 2025.
Na workshopu vystoupil Ing. Marek Šír, Ph.D. z VŠCHT Praha s projektem membránové destilace minerálních vod s cílem získávat minerální sůl z těchto vod. Dále se představil zástupce společnosti Envi-Pur s.r.o. Jan Šíma, který účastníky semináře seznámil s realizací membránových čistíren odpadních vod z pivovarů. Ing. Matej Vavro ze společnosti MemBrain s.r.o. měl přednášku o možnostech membránových separací při zpracování mléka a produktů z jeho zpracování, zejména laktózy. Ing. Milena Johnová z TU Liberec pak představila projekt membránové filtrace vína s využitím nanomateriálů.
MEMPROPO 2023
Workshop Membránové procesy v potravinářství MEMPROPO 2023 se konal 10. října 2023 na VŠB-TU v Ostravě. Zúčastnilo se ho celkem více jak dvacet zájemců z řad vysokých škol i průmyslových podniků v oboru membránových technologií.
V rámci programu vystoupil Ing. Jan Drbohlav CSc. z Výzkumného ústavu mlékárenského s.r.o. s prezentací „Membránové procesy a jejich výzkum využití v mlékárenském průmyslu“. Zásadním výsledkem využití syrovátky se podle této prezentace jeví výroba xerogelu s obsahem syrovátky, který je možné využít jako přísadu do půd při pěstování zeleniny či jako přídavku do půd při hnojení polí.
Ing. Jaroslav Lev, Ph.D. ze společnosti ASIO TECH s.r.o. vystoupil s prezentací „Recyklace a úprava vod s využitím membránových procesů“. Jeho přednáška ukázala na možnosti využití membránových technologií při čištění odpadních vod z klasických komunálních čistíren odpadních vod. Vyčištěnou odpadní vodu z komunálních čistíren lze využít s výhodou pro zemědělské závlahy. Tato technologie je tak schopna využít vodu, která by jinak bez užitku skončila ve vodotečích.
Ing. Marek Šír, Ph.D. z VŠCHT Praha představil ve své přednášce „Odstraňování etanolu z vodných roztoků pomocí membránové destilace – poloprovozní testy“ možnosti dealkoholizace vína a piva metodou membránové destilace. V příspěvku byly popsány hlavní technologické parametry zahrnující permeační výkon, energetickou účinnost a separační účinnost. Od poloprovozních testů s roztoky etanolu ve vodě je plánován přechod na membránovou destilaci piva i vína s cílem nastavit podmínky membránové destilace tak, aby byly zachovány chuťové vlastnosti piva i vína.
Na závěr wrokshopu vystoupil Ing. Jan Bartoň, CSc. z České membránové platformy, z.s., s příspěvkem „Membrány v digitální a zelené transformaci průmyslu“. Byl představen projekt, který byl podán v rámci výzvy OP TAK „Spolupráce“. Projekt zahrnuje podporu spolupráce mezi výzkumnými organizacemi (vysokými školami a pracovišti Akademie věd ČR) a podnikatelskými subjekty, členy i nečleny CZEMP. Podporuje i spolupráci s Evropskou membránovou společností, jejímž vrcholem bude uspořádání světově významné konference EUROMEMBRANE 2024 v září 2024 v Praze v Kongresovém centru Praha.
Po každé prezentaci proběhla krátká diskuse, v níž se posluchači dotazovali na některé výsledky prezentovaných prací. V rámci workshopu bylo zajištěno občerstvení účastníků workshopu. V této souvislosti bychom velmi rádi poděkovali za pomoc s pořadatelstvím workshopu Ing. Petře Malíkové, Ph.D., která zastupuje VŠB-TUO v České membránové platformě a díky níž vše proběhlo na jedničku. S pozitivními ohlasy se workshop setkal i mezi účastníky.
Jan Drbohlav a kolektiv, Výzkumný ústav mlékárenský s.r.o. – Membránové procesy a jejich výzkum využití v mlékárenském průmyslu
Prezentovaná práce zahrnuje informace o využití membránových procesů v mlékárenském průmyslu, blíže charakterizuje nejčastěji využívané membránové procesy v mlékárenství, jako jsou mikrofiltrace, ultrafiltrace, nanofiltrace, reversní osmóza a elektrodialýza. Předkládá příklady jejich materiálových bilancí a účel jejich využití a popisuje jejich využití v mlékárenském průmyslu v ČR a analyzuje situaci v produkci syrovátky a jejím zpracování v ČR. Poukazuje také na možnosti zpracování dosud ne plně využitých množství syrovátky a jejích derivátů a uvádí příklady výzkumných prací a jejich výsledků získaných ve Výzkumném ústavu mlékárenském i ve spolupráci s dalšími výzkumnými organizacemi, univerzitami a průmyslovými podniky a především představuje možnosti využití ultrafiltrace, nebo reversní osmózy k získávání koncentrátu syrovátkových bílkovin nebo všech bílkovin mléka pro zefektivnění výroby jogurtů a tvarohů. Dále uvádí příklady využití mikrofiltrace pro ošetření syrovátky jako fermentačního média například pro fermentaci kyseliny propionové, neb mléčné. Předvádí výsledky využití kyselé syrovátky a jejích derivátů, jako odpadních látek, k výrobě hydrogelů pro zlepšení zádrže vody v půdě.
2) Peter Putz, Jaroslav Lev, ASIO TECH, spol. s r.o. – Recyklace a úprava vod s využitím membránových procesů
Nástupem membránových technologií dostávají úvahy o možné recyklaci vod v průmyslu reálné kontury a posouvají možnosti recyklací do dříve těžce představitelných poloh. Tyto kontury jsou do veliké míry podmíněny technologickým povědomím řešitelů v oboru úpravy vod a membránových technologií a zejména odvahou jít naproti výzvám a naproti technologickým mantinelům. Kombinací „klasických“ metod a inovativních membránových technologií se otevírají možnosti řešit problém dříve neřešitelné a navrhovat technologie funkční, uživatelsky přívětivé s vysokou přidanou hodnotou a zejména technologie s rychlou ekonomickou návratností. Aplikace membránových technologií představovaná v tomhle příspěvku řeší recyklaci specifických fluxových odpadních vod z automobilového průmyslu. V našem případě se jedná o odpadní vodu tvořenou roztokem NOCOLOK ® PRECOATING (Binder), NOCOLOK ® FLUX (práškové abrazivum) s vodou a dalšími blíže nespecifikovanými RL a NL z výroby. Cílem realizace technologie byla redukce množství odpadních vod, které byli dříve akumulovány v jímce a denně vyvážené na zpracování externím subjektem v množství cca 16 m3/den což bylo finančně nákladné. Samotná realizace byla z provozních důvodů rozdělena na 2 etapy, přičemž první etapa (recyklační technologie) byla realizována koncem roku 2021 a druhá etapa (kalová koncovka) bude realizována v roce 2023.
3) Marek Šír, VŠCHT Praha – Odstraňování etanolu z vodných roztoků pomocí membránové destilace – poloprovozní testy
Příspěvek se týká poloprovozních testů zaměřených na odstraňování etanolu z vodných roztoků pomocí membránové destilace (MD). V příspěvku jsou popsány hlavní technologické parametry zahrnující permeační výkon, energetickou účinnost a separační účinnost. V rámci testování bylo prokázáno, že pomocí MD lze efektivně odstraňovat etanol z alkoholických nápojů za současného využití nízkopotenciálního tepla. Jedná se tedy o jednu z hlavních metod, kterou je možné využít pro přípravu nealkoholické a nízkoalholického piva a vína.
4) Jan Bartoň, Česká membránová platforma, z.s.
Membrány v digitální a zelené transformaci průmyslu (MEMGREENTRANS) – projekt v programu OP TAK MPO
Cíle projektu:
a) Podpora spolupráce mezi výzkumnými organizacemi (vysokými školami a pracovišti Akademie věd ČR) a podnikatelskými subjekty, členy i nečleny CZEMP. Základnou pro výměnu zkušeností a poznatků nadále zůstanou konference a workshopy pořádané CZEMP. Během období realizace předkládaného projektu proběhnou národní konference MEMPUR 2023 a 2025, mezinárodní konference MELPRO 2024, workshopy studentských prací každý rok a workshop MEMPROPO, který se bude konat rovněž každoročně v letech 2023 až 2025.
b) Příprava Akčního plánu. Příprava je povinnou náplní projektu a bude vycházet ze všech strategických dokumentů CZEMP, a to SVA, IAP a CM. K vytvoření Akčního plánu (AP) vznikne expertní tým, který bude součástí realizačního týmu projektu MEMGREENTRANS. Akční plán identifikuje bariéry, které brání rychlejšímu a širšímu zavádění digitálních a zelených technologií a procesů v daném odvětví.
c) V rámci zelené a digitální transformace bude zásadním cílem rozvinutí aplikace technologií na úpravu a recyklaci odpadních vod. V tomto ohledu se může CZEMP opřít o zkušenosti a náměty Ústavu vodního hospodářství obcí (Fakulta stavební, Vysoké učení technické v Brně) v oblasti zpracování komunálních odpadních vod a zkušeností velkých technologických celků – rafinerií – v oblasti čištění a recyklace odpadních vod v průmyslových měřítcích. Zde předpokládáme využití znalostí člena CZEMP, tj. společnosti ORLEN-UNICRE.
MEMPROPO 2022
S první přednáškou vystoupil Ing. Jan Drbohlav, CSc. z VÚM s.r.o a její název byl Výroba agrogelů s využitím kyselé syrovátky a odpadů ze zpracování syrovátky membránovými procesy. Přednáška informovala posluchače o nových směrech využití odpadu kyselé syrovátky pro agrogely a xerogely, které vážou vodu a mohou tak při aplikaci pro pěstování rostlin udržet vodu v půdě a rostliny pak lépe rostou i v podmínkách omezených dešťový ch srážek.
S další přednáškou vystoupil Ing. Marek Šír, Ph.D. z VŠCHT Praha, ÚCHOP a její téma bylo Dealkoholizace nápojů pomocí membránových separačních procesů. Přednáška se zaměřila na výsledky membránové destilace modelové směsi etanolu a destilované vody a cílem těchto experimentů je využití membránové destilace pro snížení obsahu etanolu v pivu a vínu. V diskusi k tomuto tématu bylo poukázáno na to, že zásadním problémem při dealkoholizaci piva a vína je zachování senzorických vlastností vína i piva.
Další zajímavou přednáškou byla práce Možnosti omezení foulingu při ultrafiltraci mléka a syrovátky, s níž vystoupil doc. Ing. Ladislav Čurda, CSc. z Ústavu mléka, tuků a kosmetiky VŠCHT Praha. Ultrafiltrace je nejvíce využívaným membránovým procesem při zpracování syrovátky, příp. mléka. Zanášení membrán je při cross-flow filtraci omezováno rychlým prouděním separovaného roztoku nad membránou. V příspěvku byl podán přehled dynamických filtračních systémů, které jsou dalším možným řešením foulingu. Byly rovněž uvedeny příklady aplikace rotačních a vibračních membrán.
Z účasti na workshopu se omluvil zástupce společnosti ASIO, který měl plánovanou přednášku s názvem Recyklace a úprava vod s využitím membránových procesů. V této práci byly představeny výsledky recyklace odpadních vod z automobilového průmyslu.
Další přednáškou tak byla práce Ing. Jakuba Petera, Ph.D. z ÚMCH AV ČR a CZEMP, z.s. s názvem Technologická cestovní mapa membránových procesů a jejich využití v průmyslu. Tato práce vznikla v rámci projektu Membrány pro život (MEM4LIFE) CZ.01.1.02/0.0/0.0/17_105/0018786. Cestovní mapa byla zaměřena zejména na lepší využívání odpadních vod, zejména komunálních, ale i technologických odpadních vod z průmyslových podniků.
Sborník v elektronické verzi si můžete stáhnout zde: E-sborník MEMPROPO 2022