Mezinárodní konference EUROMEMBRANE 2024 je za námi.

Projekt konference EUROMEMBRANE 2024 byl zahájen  rozhodnutím Evropské membránové společnosti (EMS) v roce 2022 o přidělení pořádání dalšího ročníku této konference v roce 2024 v Praze, když Česká membránová platforma (CZEMP) byla vybrána ze tří uchazečů výběrového řízení, kterého se zúčastnili ještě zástupci Francie a Polska. Byl sestaven organizační výbor konference , v němž kromě všech zaměstnanců CZEMP pracovali ještě zástupci generálního sponzora MEGA a.s. a zástupci společnosti AMCA s.r.o., našeho dlouholetého partnera při organizaci konferencí a workshopů. Vedením vědeckého výboru konference byl pověřen doc. Ing. Pavel Izák, Ph.D., DSc. Z Ústavu chemických procesů AV ČR. Díky aktivitám vědeckého a organizačního výboru se na konferenci přihlásilo více než 900 účastníků z celého světa. Česká republika, se 75 účastníky, byla v pořadí zemí na 3. místě za Německem s 89 a Francií se 76 účastníky.

Konference EUROMEMBRANE 2024, která se uskutečnila od 8. do 12. září v Pražském kongresovém centru, byla klíčovou událostí pro odborníky zabývajících se membránovými technologiemi. Tento mezinárodní kongres přilákal výzkumníky, inženýry a profesionály z průmyslu z celého světa, aby diskutovali o nejnovějších pokrocích v membránových procesech, vývoji a aplikacích. Program konference byl bohatý na odborné přednášky (3 plenární, 21 klíčových a přes 500 krátkých), dvě panelové diskuse a přes 300 posterových prezentací, které pokrývaly široké spektrum témat od využití membrán v agro-potravinářském zpracování až po jejich aplikace v energetice a vodním hospodářství.

Významným bodem programu byly panelové diskuse, jako například pondělní diskuse o čištění vod, která poskytla cenné perspektivy na nejnovější vývoj a výzvy v oblasti vodního managementu, nebo čtvrteční diskuse o separaci plynů, která měla za cíl poskytnout komplexní přehled o současném stavu technologie separace plynů pomocí membrán, zdůrazňující její potenciál pro revoluci v průmyslových separačních procesech a přispění k environmentální udržitelnosti.

Konference rovněž zdůraznila význam výzkumu pro řešení dnešních problémů, jako je nedostatek vody, recyklace zdrojů a úspory energie. Výzkumníci prezentovali pokroky v membránových procesech, které mohou pomoci například při odsolování mořské nebo brakické vody, čištění odpadních vod a získávání cenných zdrojů, minimalizaci kapalného odpadu a maximalizaci využití vody. Další důležitou oblastí bylo využití membránových procesů pro oddělení cenných kovů nebo chemikálií z odpadních proudů a vytváření nových produktů z recyklovaných materiálů.

Mezinárodní konference EUROMEMBRANE 2024 byla nejen platformou pro sdílení vědeckých poznatků, ale také příležitostí pro navázání nových profesionálních kontaktů a partnerství, což umožnila i speciálně vyvinutá mobilní aplikace konference, která usnadňovala síťovou komunikaci mezi účastníky během konference.

Součástí konference byl i společenský večer, který se uskutečnil v Praze na Žofíně večer 11. 9. 2024 a jehož hlavním sponzorem byla společnost BWT z Rakouska. Na závěr konference byly oceněny nejlepší studentské práce, které vybrala komise tvořena členy Evropské membránové společnosti. Po skončení konference byl účastníkům rozeslán hodnotící dotazník, jehož výsledky budou zpracovány a využity pro zlepšení organizace a rozšíření nabídky služeb při dalších akcích pořádaných Českou membránovou platformou.


Liberecký kraj poskytl finanční podporu této konferenci a záštitu poskytl hejtman Libereckého kraje Martin Půta