ARCHIV WSP

Dne 24. listopadu 2021 se uskutečnil již devátý ročník Workshopu studentských prací a již podruhé se s ohledem na aktuální pandemickou situaci musel workshop konat on-line formou.

Hodnotící komise a organizátoři z České membránové platformy se sešli v Membránovém inovačním centru osobně a sledovali online prezentace studentů přihlášených na akci. Prezentováno bylo devět přednášek a sedm posterů z českých a polských univerzit.

Hodnotící komise vybrala čtyři příspěvky, které byly oceněné finančními odměnami:

Přednášky:
Barbora Kamenická (Univerzita Pardubice)
ADSORPTION OF ANTI-INFLAMMATORY DRUGS ON CARBONACEOUS SORBENTS

Tomáš Dufek (TUL)
POSSIBILITIES OF USING NANOFIBERS IN THE PROCESS OF MEMBRANE DISTILLATION

Jan Čížek (ÚCHP Praha)
SEPARATION OF RACEMIC COMPOUNDS ON POLYIMIDE-BASED MEMBRANE

Poster
Anežka Nováková (VŠCHT Praha)
INFLUENCE OF ELECTRODIALYSIS ON FUNCTIONAL PROPERTIES OF WHEY PROTEINS


Sborník v elektronické podobě ke stažení Book of Abstracts 2021


  


Osmý ročník Workshopu studentských prací byl plánován na 21. října 2020 a měl se uskutečnit v Membránovém inovačním centru ve Stráži pod Ralskem. S ohledem na omezení a nouzový stav, který byl vyhlášen, muselo být osobní setkání studentů a odborníků z oblasti membránových procesů zrušeno a místo něj se prezentace příspěvků uskutečnila on-line, prostřednictvím aplikace Teams.
Za finanční podporu děkujeme Městu Česká Lípa a Městu Stráž pod Ralskem, které přispěly k úspěšnému průběhu akce.

Ve ztížených podmínkách on-line prezentování bylo představeno třináct příspěvků:

K. Idžakovičová
FLOW MODELLING IN MEMBRANE SPACERS
A. Gül
CHEMICAL CLEANING OF NANOFIBROUS MICROFILTRATION MEMBRANE – poster
MD. N. Islam
PREPARATION OF FLAT-SHEET NANOFIBROUS MEMBRANES FOR MICROFILTRATION – poster
E. Boyraz
WATER FILTER CARTRIDGES COVERED BY NANOFIBER MEMBRANE– poster
K. Hradečná
STUDY OF CROSS-LINKING PROCESS AND ITS INFLUENCE ON PROPERTIES OF FINAL MEMBRANE
L. Šatura
MODELLING AND OPTIMISATION OF NANODIAFILTRATION PROCESS OPERATION – poster
M. Bourassi
IBUPROFEN REMOVAL FROM AQUEOUS SOLUTION USING DIFFERENT COMMERCIAL
NONPOROUS POLYMERIC MEMBRANES BY PERTRACTION PROCESS – poster
I. J. Gallus
REMOVAL OF BORON FROM GEOTHERMAL WATER BY INTEGRATED REVERSE OSMOSIS
AND ION EXCHANGE USING SELECTIVE RESINS – poster
S. Işik
SURFACE MODIFIED NANOFIBERS IN OIL-WATER SEPARATION– poster
Z. Gončuková
USE OF FUNCTIONALIZED ZNO NANOPARTICLES FOR MEMBRANE WITH
ANTIBIOFOULING PROPERTIES – poster
E. Knettigová
THE USE OF ELECTRODIALYSIS AND ULTRAFILTRATION FOR WHEY PROTEIN
CONCENTRATE PREPARATION – poster
K. Iablochkin
DEVELOPMENT OF A QUALITY CONTROL METHOD FOR ION EXCHANGE
MEMBRANES PRODUCTION – poster
R. da S. B. Soares
CHEMICAL REGENERATION OF IEMs EXPOSED TO PRODUCED WATER FROM ENHANCED OIL
RECOVERY – poster

Odborná komise, pod vedením Ing. Pavla Izáka, Ph.D., DSc., vyslechla prezentované příspěvky a studenti následně zodpověděli jejich doplňující otázky. Po poradě vybrala komise čtyři příspěvky, jejichž autoři dostali finanční ocenění.

Ocenění studenti:

Ing. Evren Boyraz Technická univerzita v Liberci
Ing. Zuzana Gončuková Technická univerzita v Liberci
Bc. Kristýna Idžakovičová VŠCHT Praha
Lukáš Šatura VŠCHT Praha

Sborník v elektronické podobě ke stažení Book of Abstracts 2020


Workshop studentských prací | Microsoft Teams
Workshop studentských prací | Microsoft Teams
Workshop studentských prací | Microsoft Teams

Sedmý ročník Workshopu studentských prací, který se konal 16. října 2019 v Mebránovém inovačním centru společnosti MemBrain s.r.o. ve Stráži pod Ralskem, je úspěšně za námi. Během workshopu studenti představili celkem 20 příspěvků ve formě přednášek a posterů, ve kterých prezentovali výsledky svých prací. Děkujeme všem účastníkům a také odborné komisi, která z prezentovaných příspěvků vybrala autory, kteří si odnesli finanční a věcné ceny.

Členy komise byli:
Ing. Pavel Izák, Ph.D., DSc. (Ústav chemických procesů AV ČR, v.v.i.)
Ing. Libuše Brožová, CSc. (Ústav makromolekulární chemie AV ČR, v.v.i.)
doc. Ing. Jiří Cakl, CSc. (Univerzita Pardubice)
Ing. Mgr. Lukáš Dvořák, Ph.D. (Technická univerzita v Liberci)
Ing. Tomáš Jiříček, Ph.D. (MemBrain s.r.o.)
Ing. Jakub Peter, Ph.D. (Ústav makromolekulární chemie AV ČR, v.v.i.)

Jednou z cen byla i poukázka na účast na mezinárodní konferenci MELPRO – membránové a elektromembránové procesy, kterou CZEMP pořádá v Praze v dubnu 2020. Ceny věnovali Česká membránová platforma, z.s., Město Stráž pod Ralskem  a  společnost MEGA a.s., jejíž zástupce vybral příspěvky, které měli největší přínos pro obchodní zaměření firmy.

Za posterové prezentace byli oceněni tito autoři:

Zuzana Gončuková za svou práci na téma: Use of surface-functionalized ZnO nanoparticles for preparation of ultrafiltration membrane with antibiofouling properties

Anežka Nováková získala ocenění společnosti MEGA a.s. za svou práci na téma: Stability of proteins during whey electrodialysis

Za ústní prezentace byli oceněni tito autoři:

Jan Praus za nejlepší prezentaci krátkodobé práce na téma: The effect of process additives on manufacture and properties of ion-exchange membranes 

Petr Číhal za nejlepší prezentaci dlouhodobé práce na téma: Integration of membrane separation into production process of dimethyl carbonate: Study of membrane separation properties 

Filip Slovák získal ocenění společnosti MEGA a.s. za svou práci na téma: Effects of polarity reversal on electrodialysis performance at high concentrations

Blahopřejeme všem oceněným a těšíme se na viděnou na další z akcí, které pro Vás připravujeme.

Fulltexty jsou dostupné pro účastníky akce ZDE (heslo pro přístup je vloženo ve sborníku abstraktů).

Za podporu akce děkujeme městům Česká Lípa a Stráž pod Ralskem.

Šestý ročník Workshopu studentských prací proběhl 24. října 2018 v  prostorách českolipského kulturního domu Crystal, jeho organizace proběhla bez problémů a s výsledkem prezentací byli spokojeni jak účastníci workshopu, tak i členové odborné komise, která hodnotila přednesené příspěvky.

Ing. Luboš Novák, CSc. předseda představenstva CZEMP přivítal účastníky workshopu, představil činnost České membránové platformy a svou pozornost zaměřil na právě probíhajícíc aktualizaci strategických dokumentů – Strategická výzkumná agenda (SVA) a Implementační akční plán (IAP). Shrnul význam těchto dokumentů, které vznikají díky realizaci projektu MEMPRO – Membránové procesy (registrační číslo projektu CZ.01.1.02/0.0/0.0/15_037/0007060) a budou k dispozici v únoru 2019. Projekt je řešen v rámci programu podpory Spolupráce – Technologické platformy, prioritní osy OP PIK PO-1 „Rozvoj výzkumu a vývoje pro inovace“.

I přes neúčast polských zástupců, která byla ovlivněna nepříznivým počasím, na workshop dorazilo 40 účastníků, kteří prezentovali osm ústních a sedmnáct posterových příspěvků. Odborná komise, pod vedením Ing. Pavla Izáka, Ph.D. DSc., vybrala tři oceněné příspěvky, kterými se staly:

Nejlepší poster:
Jiří Škorňok – LATEXES AS A MATRICES FOR HETEROGENEOUS ION-EXCHANGE MEMBRANES

Nejlepší krátkodobá práce:
Petr Fiala – VERIFICATION OF PREDICTION MODEL OF TARTRATE STABILITY IN WINE FOR ELECTRODIALYSIS DESALINATION

Nejlepší dlouhodobá práce:
Jiří Charvát – OPTIMIZATION OF PRESSURE AND OHMIC LOSSE IN FELT ELECTRODES OF VANADIUM REDOX FLOW BATTERY

Cena společnosti MEGA a.s – potenciálního zaměstnavatele:
Martin Kalný – PARAMETRICAL STUDY OF MODEL FOR GAS MEMBRANE SEPARATION MODULE

Děkujeme všem za účast a těšíme se na viděnou na některé z akcí České membránové platformy, jakou bude i konference MEMPUR 2019 – Membránové procesy pro udržitelný rozvoj, která se bude konat v Pardubicích 27 – 30. května 2019.

Pátý ročník Workshopu studentských prací proběhl 18.10.2017 v Membránovém inovačním centru (MIC) společnosti MemBrain s.r.o. ve Stráži pod Ralskem.V rámci workshopu studenti představili 29 příspěvků formou ústních prezentací a posterů, v nichž prezentovali výsledky, kterých dosáhli v rámci svého studia na VŠ či studentského programu realizovaného v MIC.

Kvalitu prací hodnotila komise složená z odborníků z oblasti membránových procesů v čele s Ing. Pavlem Izákem, Ph.D., DSc. z Ústavu chemických procesů AV ČR, v.vi.. V rámci workshopu byl vydán tištěný sborník příspěvků doplněný CD s abstrakty a plnými texty přednášek.

V závěru workshopu byla udělena ocenění za nejlepší ústní prezentace ve dvou kategoriích –  za krátkodobou práci (SVOČ, výsledky odborných praxí/stáží),  za dlouhodobou práci (bakalářské, diplomové a disertační práce)  postery. Ocenění studenti získali finanční a věcné ceny.

Děkujeme všem účastníkům za velmi profesionální přístup k celé akci a těšíme se na shledanou při dalším ročníku.

Čtvrtý ročník Workshopu studentských prací proběhl 12.10.2016 v Membránovém inovačním centru (MIC) společnosti MemBrain s.r.o. ve Stráži pod Ralskem. V rámci workshopu studenti představili 33 příspěvků formou ústních prezentací a posterů, v nichž prezentovali výsledky, kterých dosáhli v rámci svého studia na VŠ či studentského programu realizovaného v MIC.

Kvalitu prací hodnotila komise složená z odborníků z oblasti membránových procesů v čele s doc. Ing. Jiřím Caklem, CSc. z Univerzity Pardubice. V rámci workshopu byl vydán tištěný sborník příspěvků doplněný CD s abstrakty a plnými texty přednášek.

V závěru workshopu byla udělena ocenění za nejlepší ústní prezentace ve dvou kategoriích –  za krátkodobou práci (SVOČ, výsledky odborných praxí/stáží),  za dlouhodobou práci (bakalářské, diplomové a disertační práce) a za postery. Ocenění studenti získali finanční a věcné ceny.

Děkujeme všem účastníkům za velmi profesionální přístup k celé akci a těšíme se na shledanou při dalším, již 5. ročníku.

Již třetí ročník Workshopu studentských prací se konal dne 21. října 2015 v Membránovém inovačním centru (MIC) společnosti MemBrain s.r.o. ve Stráži pod Ralskem. Děkujeme všem partnerům a sponzorům, kteří akci podpořili.

Partneři
– Fakulta chemicko-technologická, Univerzita Pardubice
– Nové technologie – Výzkumné centrum Západočeské univerzity v Plzni
– Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně
– VŠB – Technická univerzita Ostrava
– VŠCHT Praha

Sponzoři
– MEGA a.s.
– Město Česká Lípa
– Město Liberec
– Město Stráž pod Ralskem
– Teplárna Liberec

Hlavním tématem workshopu byly membrány a membránové procesy s dílčími podtématy:
– membrány a membránové materiály,
– tlakové membránové procesy,
– elektromembránové procesy,
– separace plynů a par, pervaporace,
– membránové reaktory a bioreaktory,
– ostatní (nanomateriály, marketingové studie).

V rámci workshopu studenti představili 42 příspěvků formou ústních prezentací a posterů, v nichž prezentovali výsledky, kterých dosáhli v rámci svého studia na VŠ či studentského programu realizovaného v MIC. Kvalitu prací hodnotila komise složená z odborníků z oblasti membránových procesů v čele s doc. Ing. Jiřím Caklem, CSc. z Univerzity Pardubice. V rámci workshopu byl vydán tištěný sborník příspěvků doplněný CD s abstrakty a plnými texty přednášek.

V závěru workshopu byla udělena ocenění za nejlepší ústní prezentace ve dvou kategoriích – krátkodobé práce (SVOČ, výsledky odborných praxí/stáží), dlouhodobé práce (bakalářské, diplomové a disertační práce) a za postery. Dále byla vyhlášena speciální cena „Cena potenciálního zaměstnavatele“, kterou udělila společnost MEGA a.s. Ocenění studenti získali finanční a věcné ceny.

Hlavním přínosem pro účastníky workshopu bylo získání zkušenosti s prezentací a obhájením výsledků své práce před odborným publikem, navázání nových kontaktů a nabytí zkušeností z oblasti výzkumu, vývoje a aplikacemi v oboru membránových procesů.

Oceněné práce:

Ústní prezentace – krátkodobé práce:

1. Ondřej Dlask „APPLICATION OF ULTRAFILTRATION AND NANOFILTRATION MEMBRANES
IN THE ELECTRODIALYSIS PROCESS“ (Technická univerzita v Liberci)

2. Martin Pecha „CARBON-BASED BIPOLAR PLATES FOR VANADIUM REDOX FLOW BATTERIES“ (VŠCHT Praha)

3. Jiří Charvát „PERMEATION OF VO2+ ACROSS MEMBRANES FOR VANADIUM REDOX FLOW BATTERY“ (VŠCHT Praha)

Ústní prezentace – dlouhodobé práce:

1. Marie Kačírková „SEPARATION OF LIQUID MIXTURES BY PERVAPORATION WITH SUPPORTED IONIC LIQUID MEMBRANES“ (ÚCHP AV ČR v.v.i.)

2. Petr Číhal „CHARACTERIZATION OF SORPTION AND PERMEATION PROPERTIES OF POLYBUTYLENE SUCCINATE FOR FLAVOR SUBSTANCES WITH LOW VAPOR PRESSURE“ (VŠCHT Praha)

3. Kateřina Nečasová „PURIFICATION OF GLYCEROL PHASE FORMED BY TRANSESTERIFICATION OF OIL“ (Univerzita Pardubice)

Postery:

1. Kateřina Keslerová „MEASURING DISTRIBUTION OF ELECTRIC POTENTIAL IN ED MODULUS OF VARIOUS CONSTRUCTION AND CONCENTRATION OF WORKING SOLUTIONS“ (Univerzita Pardubice)

2. Michal Říha „THE IMPACT OF NITRIC ACID ON MEMBRANES AFTER 7 YEARS SINCE EXPOSURE“ (VŠCHT Praha)

3. Veronika Kočanová „USE OF NANOFILTRATION TO REMOVE ZINC FROM WASTE WATER“ (Univerzita Pardubice)

Cena potenciálního zaměstnavatele:

Šárka Drdová „CHARACTERIZATION OF PILOT MODULE WITH BIPOLAR MEMBRANE EDBM-Y“ (VŠCHT Praha)

Děkujeme všem účastníkům za velmi profesionální přístup k celé akci a těšíme se na shledanou při dalším ročníku.

Již druhý ročník Workshopu studentských prací se konal dne 25. září 2014 v Membránovém inovačním centru (MIC) společnosti MemBrain s.r.o. V rámci workshopu studenti představili formou ústních prezentací a posterů výsledky, kterých dosáhli v rámci studentského programu. Kvalitu prací hodnotila komise složená z odborníků z oblasti membránových procesů. V rámci workshopu byl vydán tištěný sborník příspěvků doplněný CD s abstrakty, texty přednášek a recenzemi jednotlivých prací. V závěru workshopu byla udělena ocenění za nejlepší přednášky a poster.

Hlavním přínosem pro účastníky workshopu bylo získání zkušenosti s prezentací a obhájením výsledků své práce před odborným publikem, navázání nových kontaktů a nabytí zkušeností z oblasti výzkumu, vývoje a aplikacemi v oboru membránových procesů. Propagace výsledků, kterých studenti dosáhli, přispěje k popularizaci a rozvoji membránového oboru a k podpoře mladé generace v oblasti studia technických oborů.

Konečné hodnocení prací:

Přednášky:
1. Jiří Vrána (VŠCHT Praha)
OPTIMIZATION STUDY OF MEMBRANE ELECTROLYZER FOR VANADIUM ELECTROLYTES PREPARATION
2. Kristýna Weinertová (VŠCHT Praha)
INORGANIC SALTS TRANSPORT INTENSITY THROUGH ION-EXCHANGE MEMBRANES

Postery:
Jan Dolina (Technická univerzita v Liberci)
BIOCIDE MODIFICATION OF ULTRAFILTRATION MEMBRANES USING NANOFIBER STRUCTURES

Ocenění hodnotných přednášek:
Tereza Jadrná (VŠCHT Praha)
CHARACTERISATION OF BIPOLAR ION SELECTIVE MEMBRANES
Miroslav Grulich (Univerzita Pardubice)
THE EFFECT OF FEED PRETREATMENT ON MEMBRANE MICROFILTRATION OF TITANIUM DIOXIDE DISPERSIONS WITH CERAMIC TUBULAR MEMBRANES
Marek Lanč (VŠCHT Praha)
LONG-TERM STUDY OF CO2 SORPTION IN PIM-1

Zvláštní uznání udělila odborná komise panu Miroslavu Soukupovi
, studentovi SPŠ Česká Lípa za jeho práci na téma INFLUENCE OF TEMPERATURE ON ED PROCESS ON LABORATORY UNIT EDR-Z/10-0.8.

Další v pořadí, již třetí ročník, se uskuteční na podzim 2015.

Ve dnech 10.-11. 10. 2013 proběhl na akademické půdě Technické univerzity v Liberci první ročník workshopu studentských prací, pořádaný pod záštitou vědecko-výzkumné organizace MemBrain s.r.o., Technické univerzity v Liberci (TUL) a České membránové platformy o. s. (CZEMP).

Studentské práce prezentované na workshopu, jsou výsledkem studentských stáží, které v rámci svého studentského programu zajištovala společnost MemBrain s.r.o. Odborné zaměření většiny prací bylo směřováno do oblasti elektromembránových a tlakových membránových procesů.

Cílem dvoudenního workshopu bylo prohloubení spolupráce Membránového inovačního centra MemBrain s.r.o. (MIC), reg. č. CZ.1.05/2.1.00/03.0084, s vysokými školami a akademickými pracovišti a propagace membránového oboru u nastupující mladé generace. V rámci workshopu představili studenti své výsledky formou ústních prezentací a posterů.

Odbornou kvalitu studentských prací hodnotila odborná komise složená z odborníků z oblasti elektromembránových a tlakových membránových procesů, a to jak z akademické, tak z průmyslové sféry.

Autoři nejlepších studentských prací převzali ocenění v podobě finanční odměny a věcných darů, které pro tyto účely věnovali sponzoři akce společnosti MEGA a.s., MemBrain s.r.o. a CZEMP o. s.

Autorem studentské práce, která byla ohodnocena jako nejlepší a umístila se na 1. místě, je Bc. Jiří Vrána z VŠCHT Praha pod odborným vedením Ing. Tomáše Kotaly. Na 2. místě se umístila Bc. Markéta Šimůnková z VŠCHT Praha pod vedením Ing. Jaromíra Marka, Ph.D. a 3. místo obsadil Josef Pošmourný z TUL opět z týmu Ing. Tomáše Kotaly.

Hlavním přínosem pro účastníky workshopu z řad studentů bylo získání zkušenosti s prezentací a obhájením výsledků své práce před odborným publikem, navázání nových kontaktů a nabytí zkušeností v dané oblasti VaV.

Vzhledem ke kladným ohlasům na odbornou a organizační kvalitu celé akce bude 2. ročník workshopu studentských prací 2014, na který Vás již teď co nejsrdečněji zveme, pořádán na půdě nového Membránového inovačního centra ve Stráži pod Ralskem.