MEMPROPO 2023

Workshop Membránové procesy v potravinářství MEMPROPO 2023 se letos konal 10. října 2023 na VŠB-TU v Ostravě. Zúčastnilo se ho celkem více jak dvacet zájemců z řad vysokých škol i průmyslových podniků v oboru membránových technologií.

V rámci programu vystoupil Ing. Jan Drbohlav CSc. z Výzkumného ústavu mlékárenského s.r.o.  s prezentací „Membránové procesy a jejich výzkum využití v mlékárenském průmyslu“. Zásadním výsledkem využití syrovátky se podle této prezentace jeví výroba xerogelu s obsahem syrovátky, který je možné využít jako přísadu do půd při pěstování zeleniny či jako přídavku do půd při hnojení polí.

Ing. Jaroslav Lev, Ph.D. ze společnosti ASIO TECH s.r.o. vystoupil s prezentací „Recyklace a úprava vod s využitím membránových procesů“. Jeho přednáška ukázala na možnosti využití membránových technologií při čištění odpadních vod z klasických komunálních čistíren odpadních vod. Vyčištěnou odpadní vodu z komunálních čistíren lze využít s výhodou pro zemědělské závlahy. Tato technologie je tak schopna využít vodu, která by jinak bez užitku skončila ve vodotečích. 

Ing. Marek Šír, Ph.D. z VŠCHT Praha představil ve své přednášce „Odstraňování etanolu z vodných roztoků pomocí membránové destilace – poloprovozní testy“ možnosti dealkoholizace vína a piva metodou membránové destilace. V příspěvku byly popsány hlavní technologické parametry zahrnující permeační výkon, energetickou účinnost a separační účinnost. Od poloprovozních testů s roztoky etanolu ve vodě je plánován přechod na membránovou destilaci piva i vína s cílem nastavit podmínky membránové destilace tak, aby byly zachovány chuťové vlastnosti piva i vína.

Na závěr wrokshopu vystoupil Ing. Jan Bartoň, CSc. z České membránové platformy, z.s., s příspěvkem „Membrány v digitální a zelené transformaci průmyslu“.  Byl představen projekt, který byl podán v rámci výzvy OP TAK „Spolupráce“. Projekt zahrnuje podporu spolupráce mezi výzkumnými organizacemi (vysokými školami a pracovišti Akademie věd ČR) a podnikatelskými subjekty, členy i nečleny CZEMP.  Podporuje i spolupráci s Evropskou membránovou společností, jejímž vrcholem bude uspořádání světově významné konference EUROMEMBRANE 2024 v září 2024 v Praze v Kongresovém centru Praha.

Po každé prezentaci proběhla krátká diskuse, v níž se posluchači dotazovali na některé výsledky prezentovaných prací. V rámci workshopu bylo zajištěno občerstvení účastníků workshopu. V této souvislosti bychom velmi rádi poděkovali za pomoc s pořadatelstvím workshopu Ing. Petře Malíkové, Ph.D., která zastupuje VŠB-TUO v České membránové platformě a díky níž vše proběhlo na jedničku. S pozitivními ohlasy se workshop setkal i mezi účastníky.


Jan Drbohlav a kolektiv, Výzkumný ústav mlékárenský s.r.o.  – Membránové procesy a jejich výzkum využití v mlékárenském průmyslu 

Prezentovaná práce zahrnuje informace o využití membránových procesů v mlékárenském průmyslu, blíže charakterizuje nejčastěji využívané membránové procesy v mlékárenství, jako jsou mikrofiltrace, ultrafiltrace, nanofiltrace, reversní osmóza a elektrodialýza. Předkládá příklady jejich materiálových bilancí a účel jejich využití a popisuje jejich využití v mlékárenském průmyslu v ČR a analyzuje situaci v produkci syrovátky a jejím zpracování v ČR. Poukazuje také na možnosti zpracování dosud ne plně využitých množství syrovátky a jejích derivátů a uvádí příklady výzkumných prací a jejich výsledků získaných ve Výzkumném ústavu mlékárenském i ve spolupráci s dalšími výzkumnými organizacemi, univerzitami a průmyslovými podniky a především představuje možnosti využití ultrafiltrace, nebo reversní osmózy k získávání koncentrátu syrovátkových bílkovin nebo všech bílkovin mléka pro zefektivnění výroby jogurtů a tvarohů. Dále uvádí příklady využití mikrofiltrace pro ošetření syrovátky jako fermentačního média například pro fermentaci kyseliny propionové, neb mléčné. Předvádí výsledky využití kyselé syrovátky a jejích derivátů, jako odpadních látek, k výrobě hydrogelů pro zlepšení zádrže vody v půdě.

2) Peter Putz, Jaroslav Lev, ASIO TECH, spol. s r.o. – Recyklace a úprava vod s využitím membránových procesů 

Nástupem membránových technologií dostávají úvahy o možné recyklaci vod v průmyslu reálné kontury a posouvají možnosti recyklací do dříve těžce představitelných poloh. Tyto kontury jsou do veliké míry podmíněny technologickým povědomím řešitelů v oboru úpravy vod a membránových technologií a zejména odvahou jít naproti výzvám a naproti technologickým mantinelům. Kombinací „klasických“ metod a inovativních membránových technologií se otevírají možnosti řešit problém dříve neřešitelné a navrhovat technologie funkční, uživatelsky přívětivé s vysokou přidanou hodnotou a zejména technologie s rychlou ekonomickou návratností. Aplikace membránových technologií představovaná v tomhle příspěvku řeší recyklaci specifických fluxových odpadních vod z automobilového průmyslu. V našem případě se jedná o odpadní vodu tvořenou roztokem NOCOLOK ® PRECOATING (Binder), NOCOLOK ® FLUX (práškové abrazivum) s vodou a dalšími blíže nespecifikovanými RL a NL z výroby. Cílem realizace technologie byla redukce množství odpadních vod, které byli dříve akumulovány v jímce a denně vyvážené na zpracování externím subjektem v množství cca 16 m3/den což bylo finančně nákladné. Samotná realizace byla z provozních důvodů rozdělena na 2 etapy, přičemž první etapa (recyklační technologie) byla realizována koncem roku 2021 a druhá etapa (kalová koncovka) bude realizována v roce 2023.

3) Marek Šír, VŠCHT Praha – Odstraňování etanolu z vodných roztoků pomocí membránové destilace – poloprovozní testy

Příspěvek se týká poloprovozních testů zaměřených na odstraňování etanolu z vodných roztoků pomocí membránové destilace (MD). V příspěvku jsou popsány hlavní technologické parametry zahrnující permeační výkon, energetickou účinnost a separační účinnost. V rámci testování bylo prokázáno, že pomocí MD lze efektivně odstraňovat etanol z alkoholických nápojů za současného využití nízkopotenciálního tepla. Jedná se tedy o jednu z hlavních metod, kterou je možné využít pro přípravu nealkoholické a nízkoalholického piva a vína.

4) Jan Bartoň, Česká membránová platforma, z.s.
Membrány v digitální a zelené transformaci průmyslu (MEMGREENTRANS) – projekt v programu OP TAK MPO

Cíle projektu:

a) Podpora spolupráce mezi výzkumnými organizacemi (vysokými školami a pracovišti Akademie věd ČR) a podnikatelskými subjekty, členy i nečleny CZEMP. Základnou pro výměnu zkušeností a poznatků nadále zůstanou konference a workshopy pořádané CZEMP. Během období realizace předkládaného projektu proběhnou národní konference MEMPUR 2023 a 2025, mezinárodní konference MELPRO 2024, workshopy studentských prací každý rok a workshop MEMPROPO, který se bude konat rovněž každoročně v letech 2023 až 2025.

b) Příprava Akčního plánu. Příprava je povinnou náplní projektu a bude vycházet ze všech strategických dokumentů CZEMP, a to SVA, IAP a CM. K vytvoření Akčního plánu (AP) vznikne expertní tým, který bude součástí realizačního týmu projektu MEMGREENTRANS. Akční plán identifikuje bariéry, které brání rychlejšímu a širšímu zavádění digitálních a zelených technologií a procesů v daném odvětví.

c) V rámci zelené a digitální transformace bude zásadním cílem rozvinutí aplikace technologií na úpravu a recyklaci odpadních vod. V tomto ohledu se může CZEMP opřít o zkušenosti a náměty Ústavu vodního hospodářství obcí (Fakulta stavební, Vysoké učení technické v Brně) v oblasti zpracování komunálních odpadních vod a zkušeností velkých technologických celků – rafinerií – v oblasti čištění a recyklace odpadních vod v průmyslových měřítcích. Zde předpokládáme využití znalostí člena CZEMP, tj. společnosti ORLEN-UNICRE.

Pro realizaci projektu MEMGREENTRANS byla CZEMP podána žádost o finanční podporu v rámci OP TAK MPO.