Od 4. dubna 2023 CZEMP realizuje projekt Membrány v digitální a zelené transformaci průmyslu – MEMGREENTRANS, reg.č. CZ.01.01.01/07/23_010/0001224.
Projekt je rozdělen do čtyř etap:
- etapa > 4. 4. 2023 – 31. 12. 2023
- etapa > 1. 1. 2024 – 31. 12. 2024
- etapa > 1. 1. 2025 – 31. 12. 2025
- etapa > 1. 1. 2026 – 30. 6. 2026
Základní technologické oblasti projektu jsou zaměřeny zejména na zpracování odpadních vod z komunitních zdrojů, tj. na klasické čistírny odpadních vod. Další oblastí zájmu je čištění odpadních vod v průmyslových technologiích.
Náplň projektu vychází ze zaměření výzvy, kde byly popsané podporované aktivity:
- Koordinační činnosti platformy s cílem sestavení Akčního plánu (AP)
- Navázání hlubší spolupráce TP s evropskými technologickými platformami
- Koordinace českých podnikatelských subjektů a organizací pro výzkum
Příprava AP je povinnou náplní projektu a bude vycházet ze všech strategických dokumentů CZEMP – Strategické výzkumné agendy (SVA), Implementačního akčního plánu (IAP) a Technologické cestovní mapy membránových technologií (CM). K vytvoření AP vznikne expertní tým, který bude součástí realizačního týmu projektu MEMGREENTRANS. Akční plán musí identifikovat bariéry, které brání rychlejšímu a širšímu zavádění digitálních a zelených technologií a procesů v daném odvětví. Dále AP popisuje bariéry zejména z oblasti regulatorního prostředí, výzkumu, vývoje a technologií, podpůrné inovační infrastruktury, chybějících dovedností a investičních příležitostí. AP bude obsahovat konkrétní záměry a cíle ve stanoveném časovém harmonogramu. Cílem AP tak bude mimo jiné navrhnout, jak budou výše uvedené bariéry překonávány.
1. První návrh Akčního plánu byl dle podmínek podpory zveřejněn v průběhu druhé etapy – v polovině období realizace projektu a je zpřístupněn na webových stránkách České membránové platformy.
2. Navázání hlubší spolupráce TP s evropskými technologickými platformami – důkazem existující spolupráce je získání organizace konference EuroMembrane 2024, která se uskuteční v KCP v Praze.
3. Koordinace českých podnikatelských subjektů a organizací pro výzkum – šíření znalostí v přístupu do programu Horizon Europe a dalších evropských programů. Podporovány jsou dále aktivity směřující k rozvoji oboru a TP, zlepšení inovačního prostředí, odstraňování identifikovaných bariér jeho rozvoje, sdílení znalostí a informací, technologický foresight a iniciace výzkumných a vývojových projektů v oblastech definovaných v SVA3 a IAP4 jako klíčových pro budoucí konkurenceschopnost a udržitelný rozvoj. Podporováno je další rozpracování/aktualizace strategických dokumentů
Další informace o realizace projektu budeme zveřejňovat zde na webových stránkách.
